wtorek, 28 czerwca 2016

Cała Polska czyta dzieciom

 We wtorek 21 czerwca w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” Gminną Bibliotekę Publiczną w Baniach Mazurskich odwiedzili uczniowie klas czwartych miejscowej szkoły podstawowej. Gościem biblioteki była Pani Urszula Anuszkiewicz, która przeczytała fragment książki Joanny Chmielewskiej pt. „Pafnucy”.
„Pafnucy” to zbiór proekologicznych opowiadań dla dzieci, których głównym bohaterem jest tytułowy niedźwiedź. Dzięki książce uczniowie zrozumieli, że w lesie naprawdę jesteśmy nieproszonymi gośćmi, a każdy pozostawiony tam śmieć (nawet nieduży kapsel czy torebka foliowa) może zrobić komuś krzywdę. Prawdą jest, że największe zagrożenia dla mieszkańców lasu wiążą się z człowiekiem. Ludzie śmiecą, hałasują, zatruwają wodę i zwierzęta nie mają żadnej możliwości, aby się przed tym bronić. Te prawdziwe oczywiście, bo w lesie Pafnucego wszystko jest możliwe.

poniedziałek, 20 czerwca 2016

Wyjazd do Mamerek, Owczarni i "Mazurolandii"

Od miesiąca grupa mieszkańców naszej parafii spotyka się na zajęciach w ramach realizacji projektu „Mazury – ludzie i zabytki”. Młodzi ludzie poznają ciekawą i z reguły mało znaną historię regionu i jego zabytki, poznają to, co ludność mazurska wniosła w tutejszy krajobraz kulturowy. Dzięki czynnemu udziałowi rodziców i dziadków przedsięwzięcie to stało się okazją do integracji międzypokoleniowej, tworzy płaszczyznę do wspólnego dialogu oraz zapewnia konstruktywną i pożyteczną formę spędzania wolnego czasu
W sobotę 18 czerwca 50-osobowa grupa mieszkańców parafii uczestniczyła w edukacyjno-integracyjnym wyjeździe do pobliskich ośrodków kultury: Muzeum Etnograficznego „Chata Mazurska” w Owczarni, Parku Miniatur Warmii i Mazur, Mazurskiego Muzeum Militariów i Grodziska rycerskiego w Gierłoży oraz Muzeum II wojny w schronach Centrum Dowodzenia i Łączności (OKH) w Mamerkach. Uczestnicy byli zachwyceni dotykaniem historii. Zwiedzili zachowane bunkry i makietę łodzi podwodnej, pokonywali lęki wspinając się na 38-metrową widokową wieżę, rozmawiali z krzyżackim komturem, próbowali swoich sił na strzelnicach – ci, którym nie udawało się trafić do tarczy kończyli stojąc pod pręgierzem, bądź bywali zakuci w dyby. Starsi wspominali swoje dzieciństwo oglądając dzieże, kołowrotki i czarną kuchnię. Próbowali też swoich sił w ściąganiu butów za pomocą „pieska”.
Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu z Powiatu Gołdapskiego, Gminy Banie Mazurskie oraz prywatnych sponsorów.
Poniżej obszerna fotorelacja z tego wydarzenia.

poniedziałek, 13 czerwca 2016

Malowanie w kościele w Żabinie

 Od kilku dni trwają w naszym kościele parafialnym prace remontowe, polegające na odświeżeniu ścian i sufitów w nawach bocznych, zakrystii i przedsionku. Za nami etap podstawowy - zabezpieczenie elementów zabytkowych, przetarcie ścian i uzupełnienie ubytków. Na realizację tego zadania parafia otrzymała dofinansowanie ze Starostwa Powiatowego w kwocie 6 tysięcy złotych.


czwartek, 9 czerwca 2016

I Komunia św. - Rogale

 5 czerwca przeżywaliśmy w Rogalach Uroczystość I Komunii Św. czworga dzieci: 

Wiktorii Gałczyńskiej
Nikoli Treter
Łukasza Walawendra
Piotra Warcaby.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom i gościom za obecność i wspólną modlitwę. 

Za udostępnienie swoich zdjęć serdecznie dziękujemy Urszuli Anuszkiewicz, Katarzynie Jabłońskiej, Monice Lichołat i Piotrowi Warcabie.

Poniżej obszerna fotorelacja z tego wydarzenia.

piątek, 3 czerwca 2016

"Graj-dołek", czyli aktywizacja szarych komórek przy użyciu gier planszowych

 Wakacje na wsi... Brzmi ciekawie, ale tylko dla tych, którzy nie mają jej na co dzień. Trudno jednak aby ci, którzy tu mieszkają, dla których wieś jest codziennością byli zachwyceni perspektywą wakacji na wsi.
Żeby choć trochę zaradzić temu problemowi postanowiliśmy zaproponować mieszkańcom parafii coś nowego. Mianowicie  - spotkania Klubu Gier Planszowych - spotkania przy grach towarzyskich i planszowych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, osób dorosłych i starszych. Gry planszowe wspomagają rozwój intelektualny, integrują, zacieśniają więzi międzyludzkie, łączą pokolenia, uczą trudnej sztuki wygrywania i jeszcze trudniejszej – przegrywania. Uczą również zasad komunikacji, kontrolowania emocji, dystansowania się do porażek i przyjmowania ról społecznych. Uczą zasad społecznych i strategii interpersonalnych w najbardziej naturalnym dla każdego człowieka środowisku - grupy społecznej i tym samym wygrywają w tej kwestii ze wszystkimi, nawet najbardziej zaawansowanymi technicznie grami komputerowymi, mającymi charakter społecznie izolujący.