NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

Najbliższe wydarzenia:

22.08.2020 r.godz. 11.00 – IV Międzykulturowy Przegląd Piosenki w Żabinie

05.09.2020 r. godz. 11.00 – Urocz. Narodzenia NMP – Odpust parafialny – Mszy Św. dziękczynnej za 20 lat posługi duszpasterskiej w parafii przewodniczył będzie ks. bp Adrian Galbas SAC

Polecany post

Wirtualny spacer po żabińskim kościele

 Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania naszej świątyni.  Spacer wykonany przez p. Zbigniewa Bieleniewicza obejmuje kilka poziomów oraz s...

środa, 16 maja 2012

Wizytacja kanoniczna w naszej Parafii


13 - maja w niedzielny poranek zawitał w naszej Parafii Ksiądz Biskup Jerzy Mazur. Zgromadziliśmy się przed głównym wejściem do kościoła o godzinie 9.00 - by powitać Księdza Biskupa. Już na progu kościoła Ksiądz Proboszcz przekazał Księdzu Biskupowi klucze od świątyni. Po ucałowaniu przez Niego Krzyża jako wyrazu jedności z wyznającą przed Nim wiarę wspólnotą i pokropieniu wiernych wodą święconą na znak przynoszonego przez Biskupa błogosławieństwa, procesyjnie, przy śpiewie pieśni My chcemy Boga - wprowadziliśmy naszego Gospodarza do świątyni. 

 Po krótkiej modlitwie Ksiądz Proboszcz uroczyście przywitał Jego Ekscelencję i skierował słowo do Księdza Biskupa, w którym przedstawił życie religijne parafii.

Bardzo serdecznie witamy Księdza Biskupa w Parafii Narodzenia NMP w Żabinie. Mamy nadzieję, że znaczna odległość od Stolicy Diecezji nie sprawiła Księdzu Biskupowi kłopotów. Ale widać taka dola Pasterza - być wszędzie tam, gdzie są owce. Pragniemy usłyszeć słowa otuchy i nadziei.
Wielu ludzi jest zniechęconych trudną sytuacją, która zdaje się pogłębiać coraz bardziej. Wielu dotkliwie przeżywa brak zatrudnienia, wielu czuje się oszukanych. W ciągu ostatnich lat straciliśmy pocztę, kolejne kursy autobusowe (obecnie w soboty i niedziele przez Żabin nie przejeżdża żaden autobus), a niedawno zapadła decyzja o zamknięciu ostatniego ośrodka kultury – szkoły, bo dzieci w Parafii coraz mniej. Młodzieży także nie przybywa. Choć liczba parafian nadal przekracza tysiąc osób.
Niemniej próbujemy się nie poddawać. Ucieszy chyba naszego Gospodarza remont dachu i elewacji kościoła parafialnego w Żabinie oraz przygotowanie całej dokumentacji potrzebnej do pozyskania funduszy na remont kościoła filialnego. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się zabezpieczyć kościół w Rogalach przed wpływami atmosferycznymi.
Bardzo czytelnym znakiem więzi z Diecezją były prymicje Ks. Radosława Pańko w 2011 roku.
Staramy się również uczestniczyć w rozwoju Diecezji Księdza Biskupa poprzez podejmowanie działań duchowych. I tu należałoby wspomnieć o przeżytych w 2009 roku misjach świętych, które zgromadziły w kościele całkiem sporą liczbę parafian.
Dwa lata temu udało się przeprowadzić rozbudowane przygotowanie młodych do sakramentu bierzmowania. Kandydaci brali udział w wyjazdach formacyjnych i w zamkniętych rekolekcjach w Suwałkach, byli też uczestnikami Dnia Młodych. Z kolei dzieci pierwszokomunijne odbyły pielgrzymkę po sanktuariach naszej Diecezji: św. Krzyża w Olecku, Bożego Miłosierdzia w Ełku i NMP w Studzienicznej.
W 2009 roku uformował się w Parafii chór, wielopokoleniowy, który do dziś dzielnie dba o muzyczną oprawę liturgii. Jego członkowie stale podnoszą swoje umiejętności na warsztatach wokalnych, a w lutym tego roku brali udział w warsztatach muzyczno-liturgicznych w Ełku.
Mnożyć dobro stara się również zespół Caritas, który zdobywa fundusze na pomoc potrzebującym. W tym roku po raz drugi jest realizowany program profilaktyczny, a w 2010 zrealizowano program „Kocham, więc jestem” mający na celu integrację rodzin we wspólnym powołaniu do miłości. Budżet tego programu przekroczył kwotę 10 000 zł.
W działania parafii bardzo prężnie angażują się obie drużyny pożarnicze, ochotnicza i młodzieżowa. Starsi pomagają przy organizacji uroczystości, młodzież dzieli się z młodszymi kolegami dobrem, którego sama doświadczyła.
Oprócz tych rozbudowanych działań angażujemy się w rozwój Kościoła również w drobnych, codziennych rzeczach. Starsi i samotni mogą liczyć na sąsiedzką pomoc. Zniechęceni mogą czasem spotkać tych, którzy własnym świadectwem zasieją w nich nadzieję.
Prosimy Księdza Biskupa o modlitwę za nas, za te wszystkie dobre dzieła, które żarzą się w naszych sercach, zapłonęły prawdziwą, piękną miłością.


 Obszerna relacja zdjęciowa dostępna w Galerii.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza