NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:

22 grudnia 2018 r.– rekolekcje adwentowe

13 stycznia 2019 r. godz. 10.30 Rogale, 12.30 Żabin – spotkania formacyjne dla kandydatów do I Komunii św. i ich rodziców

27 stycznia 2019 r. godz. 14.00 – wyjazd do Teatru do Olsztyna na „Annę Kareninę”

Polecany post

Wirtualny spacer po żabińskim kościele

 Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania naszej świątyni.  Spacer wykonany przez p. Zbigniewa Bieleniewicza obejmuje kilka poziomów oraz s...

niedziela, 5 kwietnia 2015

Wigilia Paschalna

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna się przed świątynią. Do rozpalonego ogniska podchodzą kapłani i służba liturgiczna. Tu następuje poświęcenie ognia. 
Ogień, który ogrzewa, oświeca, a zarazem oczyszcza i spala to, co niepotrzebne, jest znakiem Chrystusa – Światłości rozpraszającej wszelki mrok. 
Od tego ognia zapalony jest paschał - duża świeca ozdobiona krzyżem i greckimi literami Alfa i Omega - oznaczającymi początek i koniec. To liturgiczny symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Na ramionach krzyża pięć woskowych gałek, przypominających o pięciu ranach Jezusa. Krzyż Chrystusa jest klamrą spinającą niebo i ziemię, spinającą także dzieje ludzkości od początku aż po ich kres. W krzyżu Chrystusa wszystko odnajduje swój sens. W Chrystusie mają sens katastrofy i kataklizmy, cierpienie i śmierć. 
Z zapalonym paschałem procesja wchodzi do nieoświetlonego kościoła. Chrystus jest tym, który swoim zmartwychwstaniem rozprasza ciemności grzechu i śmierci. Wszyscy zapalają od Paschału swoje świece. Symbolikę światła wyjaśnia śpiewane orędzie wielkanocne - Exultet: „Weselcie się już zastępy aniołów w niebie, Raduj się, Ziemio opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla Wieków; poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa!”
Po ogłoszeniu Wielkanocy zaczyna się czuwanie, wypełnione czytaniem fragmentów Pisma św., przeplatane psalmami i modlitwami. Liturgia Słowa jest wyjątkowo rozbudowana. Wspominamy więc najpierw stworzenie świata i człowieka, jego dramat odejścia od Boga. Widzimy także jak Bóg na różne sposoby pragnie dotrzeć do zagubionego człowieka, jak bardzo pragnie wyzwolić go, być dla niego oparciem, nadzieją. Dobitnie o tym świadczą dzieje narodu wybranego. Za pośrednictwem Mojżesza czyni wiele znaków i cudów, wśród których najbardziej spektakularnym stało się przejście suchą nogą przez Morze Czerwone. To cudowne przejście legło u podstaw największego święta żydowskiego – Paschy, obchodzonego dla uczczenia wielkich dzieł Boga. 
W to święto Paschy Bóg jeszcze raz, tym razem o wiele mocniej, wkracza w dzieje całej ludzkości. Dokonuje nowego przejścia, nowej Paschy, przejścia ze śmierci do życia. 
Ważną częścią Liturgii Wigilii Paschalnej jest liturgia chrzcielna. Dawniej większość chrześcijan w tej właśnie chwili przyjmowała chrzest. Dziś, po błogosławieństwie wody, odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne i modlimy się za tych, którzy przyjmują ten sakrament. Z zapalonymi świecami wyrzekamy się grzechu, wszystkiego, co prowadzi do zła oraz szatana, głównego sprawcy grzechu, a następnie wyznajemy wiarę w Ojca, Syna i Ducha Świętego, Kościół, obcowanie świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne. 
Nasze chrześcijaństwo to nie deklaracja i odświętne pobożne praktyki, to codzienne życie w jedności z Bogiem. Wyrazem tej jedności jest Komunia św. Zmartwychwstały Chrystus żyje. Tu i teraz jest z nami i pragnie umacniać nas swoim ciałem. Umacniać nas byśmy trwali w prawdziwym chrześcijaństwie.

ks. Wojsław Czupryński

Przeczytaj cały tekst: Wigilia Paschalna - Bóg zwyciężający mrok grzechu - Wiara http://wiara.wm.pl/259294,Wigilia-Paschalna-Bog-zwyciezajacy-mrok-grzechu.html#ixzz3Z65zPVTSBrak komentarzy:

Prześlij komentarz