NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

Najbliższe wydarzenia:

22.08.2020 r.godz. 11.00 – IV Międzykulturowy Przegląd Piosenki w Żabinie

05.09.2020 r. godz. 11.00 – Urocz. Narodzenia NMP – Odpust parafialny – Mszy Św. dziękczynnej za 20 lat posługi duszpasterskiej w parafii przewodniczył będzie ks. bp Adrian Galbas SAC

Polecany post

Wirtualny spacer po żabińskim kościele

 Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania naszej świątyni.  Spacer wykonany przez p. Zbigniewa Bieleniewicza obejmuje kilka poziomów oraz s...

sobota, 8 lipca 2017

Pielgrzymka do Sanktuariów Maryjnych: Niepokalanowa, Częstochowy i Lichenia

Już od ubiegłego roku przymierzaliśmy się do pielgrzymki do Częstochowy. Plany te udało się zrealizować w dniach 3-5 lipca, gdy blisko 40-osobowa grupa naszych parafian, wsparta osobami z Bań Mazurskich i Kośmidr wyruszyła autokarem do tronu Królowej Polski.Pierwszym przystankiem na naszym szlaku było Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto, nawiązujące do włoskiego Loreto, gdzie znajduje się Sanktuarium Santa Casa. Poznaliśmy historię Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej oraz bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego - opiekuna sierot, ubogich i zagubionych. Świadectwa wielu małżeństw potwierdzają, że za wstawiennictwem Matki Boskiej z Loretto wymodlono upragnione rodzicielstwo.
 W Loretto oprócz klasztoru loretanek mieści się także ośrodek kolonijno-wypoczynkowy, dom rekolekcyjny, dom opieki. My zaś skorzystaliśmy z kawiarni - pysznego ciasta i kawy.
 Następny przystanek to Klasztor Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego w Niegowie i historia zgromadzenia opowiedziana w Sali Pamięci Sługi Bożej Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej. Kiedy w 1926 r. Matka Wincenta podejmuje się pracy wśród osób wenerycznie chorych, zajmuje się dziećmi upośledzonymi umysłowo, spotyka się z ogromnymi trudnościami w zderzeniu z panującymi ówcześnie poglądami. Kontynuując pracę Matki, Siostry podejmują posługę wobec dzieci, młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Domach Pomocy Społecznej oraz samotnych, młodocianych matek w Domu Samotnej Matki.


Kolejne niezwykłe miejsce i niezwykłe osoby - Laski - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci niewidomych oraz przemiłe spotkanie z trzema pochodzącymi z naszej parafii Siostrami Franciszkankami Służebnicami Krzyża- s. Anitą, s. Romaną i s. Mirosławą. W Domu Przyjaciół Niewidomych s. Benita przybliżyła nam specyfikę pracy w ośrodku - kształcenie, osiąganie samodzielności oraz sposoby pomagania niewidomym. Usłyszeliśmy też historię Matki Elżbiety Róży Czackiej, która jako pierwsza w Polsce podjęła temat pracy z niewidomymi.

"Serce" Lasek - drewniana kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej.


Na skraju Puszczy Kampinoskiej na cmentarzu znajdują się groby założycieli Lasek: Matki Elżbiety Róży Czackiej, ks. Antoniego Marylskiego, ks. Władysława Korniłowicza. Są tu też groby przyjaciół, pracowników Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi oraz Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Dalej znajdują się także groby ludzi zasłużonych dla polskiej kultury, nauki, literatury, m.in. Antoniego Słonimskiego, Mariana Brandysa, Jana Lechonia, Aleksandra Małachowskiego i Tadeusza Mazowieckiego. Stefana Świeżawskiego, Małgorzaty i Franciszka Starowieyskich.


Nie zabrakło poczęstunku - drożdżówka - palce lizać! :)


Wieczór zastał nas w Sanktuarium NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana Marii Kolbego. Szybka obiadokolacja i wyjście do Muzeum poświęconego życiu i działalności św. Maksymilana.Dla upamiętnienia Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966 r. w podziemiach bazyliki zainstalowano ruchomą szopkę ze 140 figur, ilustrującą historię Kościoła w Polsce.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza