NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:

08 czerwca 2019 r. godz. 17.00 w Żabinie – Msza św. dziękczynna za 30-lecie kapłaństwa ks. Andrzeja

15 czerwca 2019 r. godz. 11.00 – III Międzykulturowy Przegląd Piosenki w Żabinie

29 czerwca 2019 r. godz. 11.00 – Uroczystość Św. Piotra i Pawła - Odpust w Rogalach

2-4 lipca 2019 r. – pielgrzymka do Malborka, Pelplina i Trójmiasta.

Polecany post

Wirtualny spacer po żabińskim kościele

 Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania naszej świątyni.  Spacer wykonany przez p. Zbigniewa Bieleniewicza obejmuje kilka poziomów oraz s...

wtorek, 13 września 2011

Konferencja edukacyjna "Spójrz inaczej"


Kilkanaście osób wzięło dziś udział w trzygodzinnej konferencji edukacyjnej „Spójrz inaczej” zrealizowanej w ramach Programu "Profilaktyka przez sztukę". Rozmawiano o problemach związanych z nadużywaniem alkoholu, faktach i mitach dotyczących choroby alkoholowej i tematyce związanej z przemocą w rodzinie.

O problemach związanych z używaniem alkoholu opowiedziała Danuta Klejmont – kierownik Poradni Terapii Uzależnienia od Alkoholu, Narkotyków i Współuzależnienia w Olecku. Jak stwierdziła - nikt, kto spożywa alkohol, nie jest bezpieczny. Myślenie, że ma się mocną głowę jest zwykle złudne. Przedstawiła też proces popadania w chorobę alkoholową. Jak się okazuje, problem ten dotyczy wszystkich, ale nie wszystkich jednakowo.
- W pułapkę uzależnienia wpadają ludzie zarówno w naszym kraju, jak i w winnych krajach, bez względu na płeć - mówi Danuta Klejmont. - W Polsce nam się kobiety rozpijają. Najliczniejsza grupa jaką się obecnie leczy to osoby w wieku 29-45 lat.
Specjalistka od uzależnień zwróciła obecnym na konferencji uwagę, że uzależnienie nie jest równoznaczne ze stałym spożywaniem alkoholu. Fakt, że ktoś pije każdego dnia alkohol nie oznacza, że jest uzależniony. Podobnie i w drugą stronę. Alkoholikiem może być osoba, która pije od czasu do czasu. O tym, czy ktoś jest uzależniony decyduje bowiem wiele innych czynników.
Druga część konferencji, poprowadzona przez Wandę Janicką, poświęcona była przemocy w rodzinie. Wyjaśniła ona, jakie są rodzaje przemocy, jak jej przeciwdziałać, gdzie można uzyskać pomoc. Mówiąc o osobach poszkodowanych unikała jednak określenia ofiara, nazywając je osobami doświadczającymi przemocy. Określenia tego zaczęła używać kilka lat temu, gdy jedna z poszkodowanych osób poprosiła podczas spotkania, by nie mówić o niej „ofiara".
W trakcie spotkania o swoim życiu opowiedzieli też dwaj panowie – trzeźwi alkoholicy ze Grupy AA „Sasanka” z Olecka. Pan Andrzej nie pije alkoholu od 6 lat, pan Marian od 13. Obaj panowie zachęcali, by kierować na leczenie osoby uzależnione, by wysyłać je do grup wsparcia.
Obu panom życzymy wytrwania w trzeźwości. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz