wtorek, 13 września 2011

Konferencja edukacyjna "Spójrz inaczej"


Kilkanaście osób wzięło dziś udział w trzygodzinnej konferencji edukacyjnej „Spójrz inaczej” zrealizowanej w ramach Programu "Profilaktyka przez sztukę". Rozmawiano o problemach związanych z nadużywaniem alkoholu, faktach i mitach dotyczących choroby alkoholowej i tematyce związanej z przemocą w rodzinie.

O problemach związanych z używaniem alkoholu opowiedziała Danuta Klejmont – kierownik Poradni Terapii Uzależnienia od Alkoholu, Narkotyków i Współuzależnienia w Olecku. Jak stwierdziła - nikt, kto spożywa alkohol, nie jest bezpieczny. Myślenie, że ma się mocną głowę jest zwykle złudne. Przedstawiła też proces popadania w chorobę alkoholową. Jak się okazuje, problem ten dotyczy wszystkich, ale nie wszystkich jednakowo.
- W pułapkę uzależnienia wpadają ludzie zarówno w naszym kraju, jak i w winnych krajach, bez względu na płeć - mówi Danuta Klejmont. - W Polsce nam się kobiety rozpijają. Najliczniejsza grupa jaką się obecnie leczy to osoby w wieku 29-45 lat.
Specjalistka od uzależnień zwróciła obecnym na konferencji uwagę, że uzależnienie nie jest równoznaczne ze stałym spożywaniem alkoholu. Fakt, że ktoś pije każdego dnia alkohol nie oznacza, że jest uzależniony. Podobnie i w drugą stronę. Alkoholikiem może być osoba, która pije od czasu do czasu. O tym, czy ktoś jest uzależniony decyduje bowiem wiele innych czynników.
Druga część konferencji, poprowadzona przez Wandę Janicką, poświęcona była przemocy w rodzinie. Wyjaśniła ona, jakie są rodzaje przemocy, jak jej przeciwdziałać, gdzie można uzyskać pomoc. Mówiąc o osobach poszkodowanych unikała jednak określenia ofiara, nazywając je osobami doświadczającymi przemocy. Określenia tego zaczęła używać kilka lat temu, gdy jedna z poszkodowanych osób poprosiła podczas spotkania, by nie mówić o niej „ofiara".
W trakcie spotkania o swoim życiu opowiedzieli też dwaj panowie – trzeźwi alkoholicy ze Grupy AA „Sasanka” z Olecka. Pan Andrzej nie pije alkoholu od 6 lat, pan Marian od 13. Obaj panowie zachęcali, by kierować na leczenie osoby uzależnione, by wysyłać je do grup wsparcia.
Obu panom życzymy wytrwania w trzeźwości. 







1 komentarz: